Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Czym jest ekogroszek?

24 listopada 2019

Węgiel to wciąż najpopularniejsze paliwo, służące do ogrzewania, dostępne w naszym kraju. Z gazem ziemnym, drewnem, pelletem, elektrycznością wygrywa przede wszystkim ceną. Dostępnością ustępuje właściwie jedynie elektryczności, jednak ogrzewanie elektryczne nie należy do najtańszych.

Spalanie węgla w gospodarstwach domowych wiąże się niestety ze zjawiskiem tak zwanej niskiej emisji. W sezonie grzewczym stan powietrza wyraźnie się pogarsza, głównie ze względu na stężenie pyłu zawieszonego, związków azotu i siarki. Powodem jest najczęściej spalanie złej jakości węgla w starych piecach i kotłach.

Obecnie coraz większą uwagę przywiązuje się do jakości samego kotła, jak i do jakości paliwa. Za najbardziej ekologiczny rodzaj węgla, jakim możemy ogrzewać dom lub mieszkanie uchodzi ekogroszek. To drobno potłuczony węgiel (ziarna mają od 5 do 25 mm) o wysokiej kaloryczności. Cechuje się jednocześnie małą zawartością siarki, wody i substancji niepalnych. Dzięki temu przy spalaniu ekogroszku powstaje niewiele popiołu, a do atmosfery uwalniana jest stosunkowo niewielka ilość szkodliwych dla zdrowia substancji.

O właściwe parametry końcowego produktu dba Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, który powadzi certyfikację ekogroszku. Niemniej jednak ekogroszek poszczególnych producentów może się różnić jakością (choć musi spełniać normy). Najlepiej w zapas opału zaopatrzyć się zaraz po sezonie grzewczym, wiosną i latem, wtedy zakupu można dokonać taniej, a na rynku dostępna jest spora ilość opału. Zimą zapotrzebowanie jest duże, ceny nieco wyższe i cała produkcja wyprzedawana jest niemal od razu. Mamy wówczas mniejsze możliwości wyboru.

Gdzie stosuje się ekogroszek

Ekogroszek stosowany jest najczęściej w nowoczesnych piecach retortowych z automatycznymi podajnikami. Takie rozwiązanie zapewnia dużą efektywność i wygodę, gdyż obsługa pieca ogranicza się do minimum. Dzięki niskiej zawartości substancji niepalnych ekogroszek spala się pozostawiając stosunkowo niewiele popiołów, dzięki czemu utrzymanie pieca w czystości jest łatwiejsze.


Węgiel, w tym także ekogroszek nie jest najbardziej przyjaznym środowisku paliwem, jednak przy stosowaniu odpowiedniej jakości kotłów i wysokiej jakości paliwa, jego wpływ na stan powietrza można w dużej mierze ograniczyć.

Redakcja festiwalwiosny.pl

Nasz zespół oferuje zróżnicowaną gamę treści z obszarów stylu życia, finansów, Internetu, rozwoju osobistego, zdrowia i urządzeń, angażując czytelników w inspirujące i praktyczne artykuły. Skupiamy się na dostarczaniu wartościowych porad oraz aktualnych informacji, pozwalając czytelnikom rozwijać się w różnych dziedzinach życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

implanty zębów
kolorowe balony
Akrobatyka dla dzieci w Warszawie

Jesteś zainteresowany reklamą?