Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Estoński CIT – wszystko, co warto o nim wiedzieć

27 lipca 2023 Estoński CIT

Estoński CIT to forma rozliczenia podatkowego dostępna dla spółek, które spełniają ściśle określone warunki. Wprowadzone w ostatnich czasach zmiany sprawiły, że kryteria te dopuszczają do możliwości, jakie daje estoński CIT, coraz większą ilość spółek. Firmy mogą dzięki temu ograniczyć prowadzoną księgowość i realnie zaoszczędzić. Czym jest estoński CIT, komu przysługuje i kiedy rzeczywiście się opłaca? Oto zbiór najważniejszych informacji.

Czym jest i jak nalicza się estoński CIT?

Estoński CIT działa podobnie, jak popularny sposób rozliczenia przez ryczałt od przychodów spółki. Jest on naliczany w momencie wypłaty zysku, w tym najczęściej dywidendy. Sam podatek CIT bywa naliczany w nieco wyższej sumie, jednak podatek od dywidendy, ten, który dotyczy spółek niezwykle często, jest w tym przypadku zauważalnie niższy.

Bez statusu małego płatnika CIT podatek od dywidendy wynosi jedynie 5%, podczas gdy w przypadku tradycyjnie naliczanego podatku CIT wyniesie on 19% wartości. To zauważalna różnica, która przy odrobinie rozsądnego planowania może pozwolić spółce na realne oszczędności. Szczegółowe informacje odnośnie tego, jak naliczany jest estoński podatek CIT, znaleźć można w pełnym poradniku pod adresem https://pragmago.pl/porada/estonski-cit-na-czym-polega-i-komu-przysluguje/.

Istotne są również ułatwienia związane z księgowością, które wprowadza wybór estońskiego CIT-u. Dzięki niemu podatnicy mogą zrezygnować z prowadzenia rachunkowości związanej z opodatkowaniem spółki i sprawdzaniem podatkowych kosztów uzyskania przychodu. To, co w wielu spółkach jest czasochłonnym i żmudnym obowiązkiem, w przypadku wyboru estońskiego CIT-u przestaje być obciążeniem.

Kiedy estoński CIT jest opłacalnym wyborem?

Estoński CIT to przeciwieństwo stałych i okresowo płaconych podatków w spółce. W tym przypadku podatek CIT odprowadzany jest jedynie w sytuacji wypłaty środków. Dopóki zyski pozostają niewypłacone i inwestowane, spółka nie musi ponosić żadnych kosztów związanych z ich opodatkowaniem.

Wybór estońskiego CIT-u jest polecany przede wszystkim dla spółek, które zamiast wypłacać środki, częściej je inwestują. Odpowiednio zaplanowane działania mogą w takich firmach zauważalnie zmniejszyć koszty podatku CIT, dodatkowo dając spółce przestrzeń na samodzielne zarządzanie własnymi podatkami.

Jakie spółki mogą skorzystać z estońskiego CIT-u?

Estoński CIT jest dostępny dla spółek akcyjnych i komandytowych, komandytowo-akcyjnych, prostych spółek akcyjnych i z ograniczoną odpowiedzialnością. Z tej formy opodatkowania nie mogą jednak skorzystać instytucje finansowe, w tym między innymi banki bądź faktorzy oraz firmy pożyczkowe. Spółka nie może również zostać utworzona w wyniku podziału albo połączenia ani być w stanie upadłości czy likwidacji.

Spółki, które chcą skorzystać z estońskiego CIT-u, muszą spełniać także dodatkowe warunki, wśród których najważniejsze jest, by:

  • akcjonariusze, wspólnicy i udziałowcy spółki byli osobami fizycznymi;

  • firma zatrudniała przynajmniej 3 osoby na podstawie umowy o pracę bądź umowy zlecenia;

  • podatnik nie był właścicielem akcji innych spółek.

Co ważne, nowe spółki chcące skorzystać z estońskiego CIT-u nie muszą zatrudniać 3 pracowników już w momencie przejścia na tę formę rozliczenia. Mają one aż 4 lata, by osiągnąć wskazany pułap zatrudnienia – w przeciwnym przypadku stracą prawo do korzystania z estońskiego CIT-u.

Materiał zewnętrzny

moc kart do afirmacji

Redakcja festiwalwiosny.pl

Nasz zespół oferuje zróżnicowaną gamę treści z obszarów stylu życia, finansów, Internetu, rozwoju osobistego, zdrowia i urządzeń, angażując czytelników w inspirujące i praktyczne artykuły. Skupiamy się na dostarczaniu wartościowych porad oraz aktualnych informacji, pozwalając czytelnikom rozwijać się w różnych dziedzinach życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Estoński CIT
STORE VW FS

Jesteś zainteresowany reklamą?