Szeroko pojęte problemy ze snem są zmorą wielu ludzi żyjących we współczesnym społeczeństwie i w zasadzie nietrudno jest wskazać podstawowe powody takiego stanu rzeczy. Cyfryzacja naszego życia i tempo, które nam ona narzuca, niejednokrotnie sprzyja bowiem życiu w wielkim, przewlekłym stresie, a także pomijaniu ważnych elementów dnia codziennego, takich jak chociażby pełnowartościowe, regularnie spożywane posiłki. Nawyki związane z żywieniem czy poranną higieną są przez nas bardzo często lekceważone – okazyjnie nie ma w takim zachowaniu nic szczególnie złego, bo to się po prostu zdarza i zazwyczaj nie jest możliwe do uniknięcia.
Problem polega na tym, że jeśli złe nawyki stają się stałym elementem naszego codziennego życia, wtedy stają się dla organizmu stanem ekstremalnego i zupełnie nietypowego wycieńczenia, które sprzyja stanom takim jak przewlekłe poczucie zmęczenia lub stresu, ale też chociażby na problemy z zaśnięciem lub całkowitą bezsenność, która doprowadzi organizm na całkowity skraj jego możliwości.
Sposoby na bezsenność
Mając zatem wielki problem z bezsennością, najlepiej jest oczywiście pójść do specjalisty i zaopatrzyć się w profesjonalną opinię, ale wstępnie można też po prostu przyjrzeć się swoim codziennym nawykom, które mogą w wielkim stopniu determinować nasze problemy z zaśnięciem. Ot, warto chociażby zwrócić uwagę na sam anturaż związany nierozerwalnie z procesem zasypiania. Przede wszystkim, frazesem definitywnie nie jest dokładne wywietrzenie pokoju w godzinach wieczornych, by zasypiać w nieco bardziej komfortowych warunkach – ma to jak najbardziej wpływ na nasz organizm, ponieważ świeże powietrze sprzyja natlenieniu mózgu, który dzięki temu pracuje o wiele płynniej i łatwiej jest mu zasnąć.
Podobnie na mózg wpływa wypijanie szklanki wody przed położeniem się spać – naturalnie wiele osób taki nawyk odrzuca lub go lekceważy, bowiem w głowie krąży im przede wszystkim wizja wstawania w nocy do toalety. Na pewno jednak warto się zastanowić nad wprowadzeniem tego nawyku w życie, ponieważ on również sprzyja natlenieniu mózgu, a tym samym również bezproblemowym zaśnięciu.
Bezsenność może być również wyrazem naszego stanu psychicznego, więc oprócz lekarza rodzinnego warto udać się również do lekarza-psychiatry, jeśli czujemy, że to nasze samopoczucie może w jakiś sposób powodować problemy z zasypianiem. Psychiatra zazwyczaj przeprowadzi z nami bardzo rzetelny wywiad, by ustalić, czy bezsenność faktycznie może mieć podłoże psychiczne – nawet jeśli nie jednak, to z całą pewnością wypisze nam receptę na mniej lub bardziej silne środki uspokajające, które pomogą nam zasnąć. Leki jednak pomogą tylko doraźnie – ważne jest dokładne przeanalizowanie swojego trybu życia i na przykład zredukowanie ilości odczuwanego stresu, by po odstawieniu farmakoterapii problemy z zaśnięciem do nas nie powróciły.
Podsumowując krótko, bezsenność może być bardzo często powodowana przez nasze niewłaściwe nawyki w kwestii zasypiania lub chociażby żywienia, ale może mieć również bardziej skomplikowane i groźne podłoże, będąc wyrazem złego stanu psychicznego lub fizycznego. Jeśli po wprowadzeniu zmian w trybie życia problemy z zaśnięciem nie ustaną, definitywnie trzeba udać się do specjalisty po poradę.