Pierwsza wizyta u psychoterapeuty to dla większości osób stresujące doświadczenie. Często źródłem stresu jest brak zrozumienia, jak wygląda psychoterapia. W jaki sposób prowadzone są sesje w poszczególnych nurtach. Jeśli masz przed sobą pierwszą wizytę u psychoterapeuty i czujesz lęk lub po prostu mas jakieś obawy, w poniższym tekście pokazujemy, jak się przygotować do pierwszej sesji terapeutycznej.
Zrozumienie sensu psychoterapii i zapoznanie się z danym nurtem
Każdy psychoterapeuta pracuje w określonym nurcie. Bardzo ważne jest, aby dowiedzieć się, w jakim nurcie pracuje specjalista, który będzie prowadził Twoją terapię. Taka informacja jest ważna, bo możesz się dobrze przygotować pod kątem.
Najpopularniejszymi nurtami psychoterapii są:
-
nurt psychodynamiczny: terapia w tym nurcie trwa wiele miesięcy. Niemniej jeśli mielibyśmy podzielić się jakimiś wskazówkami na temat pierwszego spotkania, to na pewno zastanów się, jak mogły wydarzenia z Twojej przeszłości wpłynąć na problemy, z którymi teraz się mierzysz.
-
Nurt poznawczo-behawioralny: tutaj praca skupia się na poprawie funkcjonowania wzorców zachowań i myśli, które są problemem dla pacjenta. Ważne więc, aby dokładnie pomyśleć, na czym polegają problemy, przez które idziesz po pomoc do terapeuty.
-
Terapia Gestalt: ten nurt opiera się na świadomości „tu i teraz”, więc zwrócenie uwagi na aktualne emocje, odczucia w ciele i myśli może być pomocne. Pamiętaj, że nie musisz tutaj znać odpowiedzi na wszystkie pytania. Na tym właśnie między innymi polegają wizyty u terapeuty, aby drążyć — zagłębiać się w odległe przestrzenie ludzkiej psychiki.
Niezależnie od nurtu, w którym chcesz uczestniczyć, pamiętaj, aby dobrze określić swój cel przed rozpoczęciem spotkań. I oczywiście musisz zawsze szczerze rozmawiać z terapeutą — tylko wtedy wasza relacja przyniesie oczekiwane przez Ciebie efekty.
Jeśli masz obawy, których nie jesteś w stanie rozbić samodzielnie, możesz umówić wstępną konsultację w trybie online. Również konsultacja przez internet dobrze sprawdza się u osób na stałe przebywających za granicą. Poradnia zdrowia psychicznego INMED z Warszawy, pozwala swoim pacjentom rezerwować terminy na spotkania online.
Jeśli jednak masz możliwość stacjonarnego spotkania z terapeutą, sugerujemy, aby korzystać z tej możliwości. Daje ona zdecydowanie lepsze efekty niż terapia online.
Przygotowanie pytań do terapeuty
Ważne, aby pacjent już od pierwszego spotkania dobrze rozumiał, jaki jest cel spotkań z terapeutą. Ten cel można łatwo osiągnąć poprzez rozmowę z terapeutą. Zadawanie mu pytań na temat jego pracy, na temat granic w relacji, które powinny występować podczas sesji, doświadczenia.
Pamiętaj, aby się zorientować, czy osoba, której chcesz zaufać, ma doświadczenie w rozwiązywaniu problemów podobnych do Twoich. Tutaj też warto zapytać, czego możesz oczekiwać po spotkaniach — jaką korzyść dadzą Ci one w krótkiej perspektywie, a jakie cele długofalowe terapia pozwoli Ci zrealizować.
Warto też porozmawiać o ewentualnym horyzoncie czasowym planowanych spotkań. Z tym że plany w tym zakresie należy traktować z dużą dozą ostrożności — psychika człowieka to tak złożony obszar, że nie da się określić, jak dużo czasu człowiek będzie potrzebował na rozwiązanie swoich bolączek.
Czy na pewno psychoterapeuta jest osobą, której potrzebuję?
Pisaliśmy na początku, dlaczego ważne jest zrozumienie sensu psychoterapii. Ta wiedza pozwala łatwiej określić, czy psychoterapeuta jest osobą, u której powinniśmy szukać pomocy.
Psychoterapia to proces, który polega na regularnych spotkaniach z terapeutą, mających na celu zrozumienie i rozwiązanie problemów emocjonalnych oraz psychicznych. To forma wsparcia, która może pomóc w:
-
Zrozumieniu wpływu przeszłych doświadczeń na obecne życie.
-
Przepracowaniu trudnych emocji i sytuacji.
-
Poprawie relacji interpersonalnych.
-
Rozwoju osobistym i zwiększeniu poczucia kontroli nad własnym życiem.
Jeśli sądzisz, że któraś ze spraw z powyższej listy właśnie Ciebie dotyczy, jest szansa, że psychoterapeuta Ci pomoże. Pamiętaj, aby przed wyborem konkretnej osoby poczytać opinie o niej.
Przygotowania do pierwszej wizyty u psychoterapeuty (podsumowanie)
Już widzisz, że wizyta u psychoterapeuty nie jest niczym wyjątkowym. Ta osoba każdego dnia spotyka się z osobami, które mierzą się z różnego rodzaju trudnościami emocjonalnymi i psychicznymi. Nie wstydź się mówić o swoich problemach — to w zasadzie najważniejszy warunek do udanych sesji terapeutycznych.
Artykuł sponsorowany