Misy tybetańskie – co warto o nich wiedzieć?

Egzotyczne instrumenty zdobywają coraz większą popularność. Wiele z nich wykorzystuje się w muzyce związanej z kulturą poszczególnych krajów. Coraz częściej jednak pojawiają się też w nowoczesnych utworach. Misy tybetańskie zalicza się do instrumentów, które służą nie tylko do muzykowania. Szczególnie cenione jest bowiem ich działanie relaksacyjne. Z tego typu akcesoriami mają zwykle styczność osoby związane z jogą i technikami medytacyjnymi. Co warto o nich wiedzieć?

Czym dokładnie są misy tybetańskie?

Misy dźwiękowe to instrumenty wykuwane ręcznie z odpowiednich stopów metali. W procesie ich produkcji bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy ilością miedzi i cyny. Tybetańskie misy znane były już setki lat temu w krajach Dalekiego Wschodu. Do dziś nie stwierdzono, w którym państwie pojawiły się najpierw. Wiadomo jednak, że korzystano z nich m.in. w Chinach, Tybecie, Japonii i Tajlandii. Za szczególnie cenione uznawano dawniej modele wykuwane w klasztorach. Do czego dokładnie służą omawiane instrumenty?

Dawniej, dźwięki mis tybetańskich mogły być elementami różnych rytuałów. Do dziś wykorzystywane są w trakcie ceremonii religijnych oraz sesji medytacji. Ich charakterystyczne, wibrujące tony usłyszeć można w niektórych utworach muzycznych. W Europie najczęściej używa się ich jednak do przeprowadzania tzw. masaży dźwiękiem. Częstotliwość drgań, w jakie wprowadza się misy może synchronizować się z biorytmami organizmu. Uczestnicy sesji masażu przybierają zwykle pozycję leżącą, a słuchanie dźwięków mis umożliwia im wejście w stan głębokiej relaksacji.

O czym należy pamiętać?

Misy tybetańskie zakupić można pojedynczo lub w zestawach. Zależnie od wielkości, kształtu, grubości ścianek i użytego stopu emitują one inne drgania. Poszczególnym modelom przypisywane jest oddziaływanie na inne ośrodki w ludzkim organizmie. Do gry na misach wykorzystuje się specjalne pałki lub tzw. rotatory do pocierania. Osoby przeprowadzające sesje masażu używają zestawów kilku egzemplarzy o różnej częstotliwości. Pojedyncze misy tybetańskie bywają wykorzystywane przez muzyków i osoby chcące urozmaicić własne sesje relaksacji. Warto pamiętać o tym, że wydobycie pełnego dźwięku możliwe jest tylko wówczas, gdy nic nie dotyka ścianek instrumentu. Podczas grania zaleca się ustawiać je na płaskich powierzchniach, specjalnych poduszkach lub otwartej dłoni. Wybór instrumentu z tej kategorii może okazać się dobrym pomysłem dla osób zainteresowanych oryginalnymi brzmieniami w muzyce lub relaksacją.