Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Jak finansowo przygotować się na nadchodzące święta?

17 października 2019

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, najpiękniejsze, najbardziej rodzinne i niestety najbardziej kosztowne ze wszystkich świąt. To złoty czas dla handlowców i niestety koszmar dla naszych portfeli. Teoretycznie, wszyscy wiemy, że Boże Narodzenie wypada rokrocznie, wiemy też, że powinniśmy być przygotowani na wydatki związane z organizacją świąt. Teoretycznie, bo w praktyce wystarczy odrobina migających światełek, dźwięk kolęd i sprzedawcy robią z nami dokładnie to, co chcą. Starajmy się temu zapobiec.

Zaplanuj wydatki. Na tym etapie, warto zastanowić się, jak będą wyglądały nasze święta: organizujemy je w domu, przyjmujemy gości czy może sami udajemy się z wizytą, może planujemy wyjazd. Stworzenie przynajmniej schematu planu, pozwoli nam na wstępne opracowanie listy zakupów i przewidywanego budżetu. Z góry ustalony budżet wprowadzi dyscyplinę. Dobrze byłoby, gdybyśmy wypłacili z banku określoną sumę pieniędzy i dysponowali nią przed świętami. To teza udowodniona naukowo. Rozstanie z żywym pieniądzem bardziej nas boli niż płatności wykonane za pomocą karty.

Przygotowania do świąt

Zrób zakupy wcześniej. Jeśli zaplanujesz święta z wyprzedzeniem, bez trudu opracujesz listę zakupów. Pozwoli Ci to na wcześniejsze zrobienie zakupów. Jest sprawą oczywistą, że w szczególności dotyczy to prezentów, które możesz zamówić w tańszych sklepach niestacjonarnych i dać sobie i kurierom czas, na ich spokojne dostarczenie. Część produktów spożywczych, szczególnie te, które tradycyjnie związane są ze świętami, np. ryby ma sztucznie zawyżane ceny. Produkty suche, mrożonki spokojnie poczekają do świąt w Twojej kuchni, a Ty unikniesz wyższych cen i kolejek w sklepach.

Uważaj na promocje. Sprzedawcy prześcigają się w pomysłach: limitowane serie świąteczne, hostessy, częstujące produktami, odpowiedni układ towarów na półkach. Świąteczne opakowanie limitowanej serii ma za zadanie przyciągnąć wzrok i zachęcić do zakupu, ale przed jedzeniem produkt odpakujesz, prawda?

Hostessa, sprowokuje Cię zapewne do zakupu. To tzw. mechanizm wdzięczności – poczęstowała, uśmiechnęła się pięknie, a Ty chcesz się odwdzięczyć za jej pracę i kupujesz produkt. Równie wiele ostrożności wymaga korzystanie z promocji łączonych. Dwa produkty w cenie jednego, czy drugi za pół ceny to z pewnością atrakcyjne oferty, pod warunkiem, ze drugi produkt jest Ci potrzebny. Niestety, w przypadku artykułów spożywczych, często trafi po świętach na śmietnik.

Stare, polskie powiedzenie „zastaw się, a postaw się” niestety zbyt często nas dotyczy. Podobnie, jak podskórna obawa „żeby nie zabrakło”. Święta stają się w ten sposób nie tylko okresem wzmożonych wydatków i zmarnowanych pieniędzy, ale też czasem, gdy marnuje się tony żywności. A wystarczy dobry plan…

Redakcja festiwalwiosny.pl

Nasz zespół oferuje zróżnicowaną gamę treści z obszarów stylu życia, finansów, Internetu, rozwoju osobistego, zdrowia i urządzeń, angażując czytelników w inspirujące i praktyczne artykuły. Skupiamy się na dostarczaniu wartościowych porad oraz aktualnych informacji, pozwalając czytelnikom rozwijać się w różnych dziedzinach życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Rodzaje szat liturgicznych
Estoński CIT
STORE VW FS

Jesteś zainteresowany reklamą?