Rozsądek nie do przeceny

Okres przedświąteczny to dla wielu sklepów okazja do przyciągnięcia jak największej liczby klientów. W mediach świąteczne kampanie reklamowe rozpoczęły się już na dobre, a skrzynki pocztowe pękają w szwach od nadmiaru ulotek i gazetek promocyjnych. Jedną z najskuteczniejszych metod na zwiększenie sprzedaży są przeceny. Sprzedawcy masowo obniżają ceny wielu popularnych i poszukiwanych na rynku produktów. Dzięki temu można kupić prezent dla siebie lub bliskiej osoby po niższej cenie.

Promocja promocji nie równa

Przecenione produkty w ekspresowym tempie znikają ze sklepowych półek. Sprzyjają temu liczne akcje promocyjne, które przywędrowały do naszego kraju z zachodu np. Black Friday. Wyprzedaże i kiermasze świąteczne cieszą się zazwyczaj dużą popularnością. Dla wielu klientów jest to doskonała okazja do zakupu prezentów gwiazdkowych. Sieci handlowe na długo przed świętami zaczynają napędzać sprzedaż korzystając z przedświątecznej atmosfery. Na wystawach i witrynach obowiązkowymi elementami wystroju są choinki, sztuczny śnieg, lampki i Mikołaje.

Ważne są też hasła, które mają przemawiać do kupujących.
Do tych najbardziej chwytliwych należą: przecena, obniżka, promocja, rabat, upust, okazja, gratis, bonus. Bardzo często łapiemy się na te marketingowe chwyty i kupujemy rzeczy, które w gruncie nomen omen rzeczy nie są nam wcale potrzebne. Przeceniane może być dosłownie wszystko: artykuły spożywcze, elektronika, ubrania, książki, płyty, samochody, opony itd. W tym roku sprzedawcy mają nieco trudniejsze zadanie, bo obowiązuje zakaz handlu w niedziele.

Czy istnieją zatem jakieś skuteczne sposoby uodpornienia się na marketingowe przynęty, na które jak co roku próbują złapać nas sprzedawcy? Najlepszym sposobem jest chyba zdrowy rozsądek i planowanie świątecznych zakupów z odpowiednim wyprzedzeniem. Odkładanie wszystkiego na ostatnią chwilę nie jest dobrym pomysłem. Wydawanie pieniędzy przychodzi nam z dużą łatwością, a w przedświątecznej gorączce i zabieganiu łatwo stracić rachubę. Właśnie dlatego na świąteczne zakupy oprócz ekologicznych toreb wielorazowego użytku powinniśmy zabrać ze sobą również zdrowy rozsądek.