Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś

Telewizja naziemna – wybieramy antenę

10 października 2019

Duża liczba kanałów bezpłatnej telewizji naziemnej sprawiła, iż coraz większa grupa widzów rezygnuje z kablówki czy platform satelitarnych, ograniczając się do DVB-T. Do odbioru wystarcza przecież telewizor i antena – bez abonamentów, bez opłat. No właśnie – antena. Ale jaka?

28 – tyle mamy aktualnie bezpłatnych kanałów telewizji naziemnej. Wybór jest więc całkiem spory. By bezproblemowo obierać wszystkie z nich, potrzebna nam będzie dobrej jakości antena.

Pokojowo czy na dachu?

Pierwszy krok to najczęściej wybór między anteną pokojową a zewnętrzną. Antena pokojowa ma zdecydowanie mniejsze gabaryty, ale i jest mniej skuteczna jeśli chodzi o wzmocnienie sygnału. Często ma jednak elegancki i dyskretny kształt, czego nie da się powiedzieć o antenie zewnętrznej. Antenę pokojową kupimy już za ok. 40 zł, choć oczywiście te o designerskich kształtach kosztują już dużo ponad 100 zł.

Gdzie sprawdzi się antena pokojowa? Mówiąc najprościej – w mieście lub w pobliżu nadajnika, czyli tam, gdzie sygnał jest mocny i nie ma konieczności wzmacnianie go. Listę nadajników znajdziemy na stronach firmy Emitel, która w naszym kraju zarządza tą infrastrukturą.

Antena naziemna to także brak konieczności przeciągania kabli na strych na czy dach. Zatem jeśli zapewnia nam ona dobry odbiór – pozostaje się cieszyć z prostoty rozwiązania.

Gdy jednak mieszkamy nieco dalej od nadajnika, zapewne nie unikniemy anteny zewnętrznej.

Stara, dobra siatka – nie zawsze najlepsza

Najczęstszy wybór jaki zaproponują nam sprzedawcy to antena kierunkowa bądź antena siatkowa. To pierwsze rozwiązanie wskazywane jest jako skuteczniejsze. Antena kierunkowa, zgodnie z nazwą, ustawiana jest w kierunku nadajnika, by dzięki swojemu kształtowi najefektywniej wyłapać emitowane przezeń fale. Antena ta przypomina długie ramię z poprzecznymi elementami (tzw. direktorami), które należy „wycelować” w kierunku nadajnika.

Antena siatkowa, od lat popularna w Polsce, działa z kolei na zasadzie szerokiego pobierania sygnału z większego obszaru, niż antena kierunkowa. Może jednak zdarzyć się, iż znajdzie ona sygnał z większej liczby nadajników… co wbrew pozorom nie zawsze jest zaletą. Pojawia się bowiem ryzyko wzajemnego zakłócania się sygnałów czy wyboru sygnału z niewłaściwego nadajnika (częstotliwości) przez system telewizora.

Ze wzmacniaczem czy bez?

Każda z anten, szczególnie tych zewnętrznych, może być wyposażona nie tylko w tzw. symetryzator (podstawowy element zbierający sygnał z metalowych elementów), ale i wzmacniacz. Gwarantuje on „podbicie” sygnału. Niestety, oznacza to niekiedy także wzmocnienie zakłóceń – m. in. z sąsiadującego z telewizyjnym pasma internetu LTE. Są warunki, w których wzmacniacz jest niezbędny (bardzo duża odległość od masztu nadawczego), ale są i sytuacje, gdzie stosując wzmacniacz, zwyczajnie „przedobrzymy”.

O co chodzi z tym multipleksem?

Niekiedy można natknąć się na opinie mówiące o konieczności dokupywania dodatkowej anteny do kanałów z tzw. multipleksu 8. Rzeczywiście, znaczna cześć nadajników na terenie kraju nadaje kanały z MUX-8 w polaryzacji pionowej, podczas gdy wszystkie inne dostępne są w polaryzacji poziomej. Co to oznacza? Polaryzacja to płaszczyzna fali. Fale w polaryzacji poziomej rozchodzą się… w poziomie – tak jak fale na tafli wody. Polaryzacja pionowa – tu jest oczywiście inaczej, zgodnie zresztą z nazwą. I rzeczywiście, antena wyłapującą „poziomy” sygnał może mieć problem z tym „pionowym”. Praktyka jednak pokazuje, iż trudności te pojawiają się dopiero przy około 20 kilometrach odległości od nadajnika. Wówczas rzeczywiście może pojawić się konieczność dokupienia anteny do sygnału w polaryzacji pionowej i połączenia dwóch elementów.

Dodatkowe utrudnienia

Kupując antenę, sprawdźmy w jakim paśmie, czyli zakresie częstotliwości, działa nasze urządzanie. Wszystkie multipleksy, poza problematycznym dla niektórych MUX-8, to pasmo UHF. Multipleks ósmy działa w paśmie VHF, którego zwykle nie „wyłapie” antena kierunkowa – wynika to z konstrukcji anteny. Co ciekawe, nie ma z tym problemu antena siatkowa – choć warto pamiętać o wspomnianych już ograniczeniach tego rozwiązania związanych z zakłóceniami.

Co więc wybrać?

Decyzję o wyborze anteny może poprzedzić… obserwacja pobliskich domów. Sąsiedzi mają na dachach anteny kierunkowe? Jeśli tak – to jak duże? Wszystko to może świadczyć o lokalnych warunkach odbioru. Brak anten oznacza albo szerokie pokrycie siecią kablową, albo zwyczajnie możliwość łatwego odbioru przy pomocy anten pokojowych. Zapytajmy więc sąsiadów o to, w jaki sposób oni odbierają telewizję naziemną. W razie problemów – sprawdźmy na forum internetowym, w serwisach Emitela lub Saturiera. Powinno się udać bez wzywania fachowca.

Redakcja festiwalwiosny.pl

Nasz zespół oferuje zróżnicowaną gamę treści z obszarów stylu życia, finansów, Internetu, rozwoju osobistego, zdrowia i urządzeń, angażując czytelników w inspirujące i praktyczne artykuły. Skupiamy się na dostarczaniu wartościowych porad oraz aktualnych informacji, pozwalając czytelnikom rozwijać się w różnych dziedzinach życia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Estoński CIT
STORE VW FS

Jesteś zainteresowany reklamą?