Współczesny rynek pracy coraz mocniej wywiera na nas presję uczenia się przez całe życie. Profesje, które do niedawna były dość rozpowszechnione w społeczeństwie powoli zaczynają zanikać. W ich miejsce powstają zupełnie nowe, nieznane zawody. Czy ktoś z Was jeszcze parę lat temu słyszał o serwisancie hulajnóg elektrycznych lub mechaniku specjalizującym się w naprawie aut elektrycznych i hybrydowych? Wszystkie te cywilizacyjne zmiany wymagają od nas elastycznego reagowania i przystosowywania się do nowych warunków rynkowych.
Człowiek uczy się przez całe życie
To właśnie dlatego mocno promowana jest ostatnio idea uczenia się przez całe życie (ang. lifelong learning). Edukacja formalna zaczyna być po prostu niewystarczająca. Konieczne jest dokształcanie się na różnego rodzaju kursach, szkoleniach lub na studiach podyplomowych. Podnosząc w ten sposób swoje kwalifikacje stajemy się o wiele bardziej konkurencyjni na rynku pracy.
Stwarzamy sobie większe szanse na uzyskanie awansu zawodowego lub znalezienie lepiej płatnej pracy. Uzyskując dodatkową wiedzę, kompetencje i umiejętności rozwijamy się i podnosimy naszą wartość jako fachowego pracownika, kierownika lub szefa. Rynek szkoleniowy jest jednak ogromny i trzeba umiejętnie wybierać z niego wysokojakościowe oferty.
Nie każdy dyplom, certyfikat lub zaświadczenie są dowodem dobrej jakości kursu lub szkolenia. Należy szukać tylko takich instytucji szkoleniowych, które kształcą i wydają zaświadczenia zgodnie z Polską Ramą Kwalifikacji. Postęp technologiczny jest procesem bardzo dynamicznym. Za kilka lat może się okazać, że posiadany przez nas zawód przestanie być potrzebny. Czy będziemy wówczas gotowi do szybkiego przebranżowienia się?
Amerykanie w trakcie swojej kariery zawodowej wielokrotnie zmieniają branże i zawody. My jesteśmy zazwyczaj przywiązani do jednego miejsca pracy przez całe życie. Nie sprzyja to mobilności i hamuje naszą kreatywność oraz przedsiębiorczość. Śledząc określone trendy i tendencje w gospodarce moglibyśmy lepiej wykorzystać swój potencjał.
Jeśli zależy nam na rozwoju osobistym, uczenie się przez całe życie jest wręcz koniecznością. Musimy zdawać sobie z tego sprawę, aby nie zostać na bocznym torze, gdy inni ruszą dynamicznie naprzód. Niewątpliwie rola edukacji pozaformalnej w obecnych czasach nabiera większego znaczenia. Budowanie ugruntowanej pozycji zawodowej wymaga od nas kształcenia ustawicznego i samodoskonalenia.
Korzystając z łatwiejszego dostępu do zasobów wiedzy, grzechem byłoby nie skorzystać z możliwości dokształcania się. Idea lifelong learning jest ze wszech miar aktualna i dostrzegają to zarówno instytucje unijne, jak i krajowe. Jednak tylko od nas zależy, czy podejmiemy się wyzwania uczenia się przez całe życie.